Zapomenuté, ale důležité
Také obdivujete ladnou, vzpřímenou chůzi baletek? A když se zkoušíte projít stejně elegantně, do čtvrt hodiny necítíte záda? Nejvyšší čas začít posilovat. A to hlavně hluboké zádové svaly. Tyto věčně opomíjené svaly poskytují oporu páteři. Jsou-li pravidelně posilovány, dokážou snížit riziko vzniku kompresivní zlomeniny obratle. Bez nich nelze stát a chodit zpříma. Jedině vzpřímená postava zajistí dost prostoru pro orgány hrudní a břišní a pomůže tak k jejich správné funkci.
Míč místo židle
Velmi vhodným nástrojem pro posílení hlubokého zádového svalstva jsou velké gymnastické míče. Vhodná je velikost, kdy při posazení na míč máte kyčle i kolena pokrčena v pravém úhlu.
Znáte své těžiště?
Podstatou cvičení na míči je jeho neustálé vychylování těžiště. Pokud nechceme skončit na zemi, musíme jej neustále korigovat. Takže pořád lehce zatínáme a povolujeme svalstvo. Jak se ukázalo, balanční cvičení snižují rizika pádů – zvláště u lidí starších 65 let. Mají-li navíc osteoporózu, je pro ně otázka rovnováhy a prevence pádů klíčová.
Cvičte kdekoli
V prodejnách sportovních a zdravotnických potřeb jsou k dostání i overbally, různě nafouknuté míče do průměru 26 cm. Lze s nimi cvičit širokou škálu posilovacích i protahovacích cviků. Ve stoje, sedě i vleže. Výhodou je, že nepřekáží ani ve stísněných prostorových podmínkách. Můžete si je dát mezi záda a opěradlo židle a průběžně stlačovat.
Cvičení na velkých míčích i s overbally je navíc vhodné i pro starší jedince bez kondice.
Pohyb (spolu s dostatečným příjmem vápníku) je skvělou prevencí osteoporózy. Při pravidelném cvičení ustupují bolesti zad i pacientkám s komplikacemi osteoporózy. Díky endorfinům je nám po cvičení tak nějak blaze. Co víc může přinést vánoční dárek?
Zdroj: Osteoporóza.cz
Gabriela Straková
ChytráŽena.cz