Ryba na štědrovečerní tabuli je jedním ze symbolů českých Vánoc. Nejoblíbenějším druhem je u nás kapr obecný, který se v našich končinách o vánočních svátcích konzumuje už od konce 19. století.
Kapr chutná skvěle v každé úpravě. Samozřejmě, že na štědrovečerním stole nebude sám. Kapří řízeček skvěle doplní bramborový salát a v některých domácnostech také rybí polévka. Jediné, co mu ubírá z jeho popularity, jsou jeho kosti.
Jak vybrat toho pravého
Pokud nemáte v rodině rybáře nebo nedostanete kapra od známých, musíte si ho koupit.Před Vánocemi jsou před obchody a markety kádě plných kaprů, kde je velký výběr. Pokud kupujete živou rybu jednou ročně, budete asi přemýšlet, jaký kousek z velké kádě vybrat. Někteří z nás nechají volbu na prodávajícím, který nám pomůže vybrat zdravou a chutnou rybu. My se budeme při výběru orientovat především podle váhy a také jakosti.
Konzumace kapřího masa je prospěšná našemu zdraví
Kapří maso je zdrojem kvalitního masa s nízkým obsahem tuku, lehce stravitelných bílkovin, cenných omega-3 nenasycených mastných kyselin, které působí preventivně proti civilizačním chorobám. Na našem stole by neměl chybět nejen o Vánocích, ale také během celého roku.
Jak správně rybu připravit, aby neztrácela na své chuti
Rybu odkostíme, důkladně umyjeme pod tekoucí vodou a osušíme.
Pokapeme citrónem a necháme 20 minut odležet. Tím zlepšíme chuť masa a snížíme i rybí aroma.
Rybu nasolíme trochu více, pak necháme dvě hodiny odležet v chladu.
Pokud se kapří maso přesolí či nasolí málo, nepomůže pak už sebelepší koření.
Kosti v kapřím mase
Jediné, co mu ubírá z jeho popularity, jsou kosti. Kapři mají totiž kromě větších snadno rozpoznatelných kostí (páteř, žebra, kosti ploutví) ve své svalovině drobné kůstky, tzv.ostice.
Pokud máte strach, že všechny kapří kostičky neodstraníte, můžete si zakoupit kapří maso bez kostí.
To ocení především rodiny s malými dětmi.
Rodinná tradice kapřího osvobození
V některých rodinách, kde mají malé děti, se plovoucí kapr stává vánoční atrakcí. Děti rády sledují kapříka, který si užívá života u nich doma ve vaně. Málokteré dítko se dokáže smířit s tím, že kapřík co nevidět skončí na vánočním stole. Proto někteří tatínkové, když vidí rozzářená očička svých ratolestí, udělají rázný krok a pustí kapříka na svobodu, zpátky do řeky nebo rybníka. Kapřík obvykle takovou změnu neunese a zahyne. Rodinné tradice kapřího osvobození se ale vzdát nemusíte. Kupte si kapříka někde při výlovu a pak ho vraťte zpátky do volné přírodní vody. V té době je ještě v dobré kondici, snadno překoná změnu prostředí a přežije. Ten dobrý pocit za to určitě stojí.
Marta - čtenářka
ChytráŽena.cz