často mi čítávali oni, hlavně otec mi četl velmi rád. Jelikož rodiče koupili první televizor až když jsem měla skoro sedm let (a to jsme ho měli jako druhá rodina v ulici!!!), hlavně v zimě mi po večerech četl skoro denně, než máma například připravila večeři nebo když se věnovala jiným domácím pracím.
Bylo u nás zvykem, že na Vánoce dostal od Ježíška každý minimálně jednu knížku, bez toho by se nám zdály Vánoce nemyslitelné. Když jsem se vdala, zavedla jsem tento zvyk i v mé nové rodině, přestože u manžela v rodině to zvykem nebylo. Pro manžela jsem kupovala literaturu faktu, velmi si oblíbil zvláště knihy od V.P.Borovičky z edice Periskop. Jenže zatímco já byla schopná mezi Štědrým večerem a Silvestrem (a dodnes jsem) přečíst 4 - 5 knih i za cenu toho, že jsem skoro nespala a v domácnosti jsem dělala jen nejnutnější práce, manželovi kniha "vydržela" až 3 - 4 měsíce. Odůvodňoval
to tím, že Vánoce budou zase až za rok a tudíž si knihu musí šetřit. Po letech přišlo období, kdy knihy přestal číst úplně.
Noviny přečte od prvního písmenka po poslední, některé články i několikrát, v časopisech přečte články, které ho zaujmou, ale knihu si veze do rukou jen výjimečně. A tu nastal pro mě problém. Jakou knihu mu koupit pod stromeček, aby ho aspoň trošku zaujala, vždyť Vánoce bez knížky nebudou to pravé! Protože se manžel zajímá o turistiku (byli jsme oba dva více jak 20
let aktivními členy turistického oddílu) a hory a rovněž o železnici a všechno, co je s ní spojené, přišly na řadu nejrůznější knihy s touto tématikou. Před dvěma lety vyšla vzpomínková kniha trnavského fotbalu, tak jsem zas měla o starost méně. Vždyť jsme jeho "zlatou" éru prožívali jako fanoušci velmi aktivně.
No ale tenhle rok jsem už byla v koncích, neboť "horské" a "železniční"
knihy a encyklopedie máme doma už počítám všechny. Až jednou, bylo to asi před měsícem, dávali v televizi dokument o horských nosičích v Tatrách
a mně "svitlo", že knihu s takovou tématikou doma ještě nemáme. Oběhla
jsem tedy všechna knihkupectví ve městě, ale ani v jednom jsem
nepochodila - žádnou knihu o tatranských nosičích ani v jednom obchodě neměli. Jenže já jsem tvor tvrdohlavý a jen tak lehce se nevzdám. Sedla jsem tedy k počítači a začala hledat. Neumíte si představit, jakou radost jsem měla, když jsem našla na tohle téma "až" tři knihy a vůbec mi nevadilo, že byly už staršího vydání. Pro jistotu jsem si zapsala jejich názvy, jména autorů i vydavatelství a začala jsem na netu hledat knižní e-shop, kde by se aspoň jedna z nich dala objednat. Jenže ani tady jsem nepochodila, možná právě proto, že ty knihy nebyly vydané v posledních letech. Ale ani teď jsem to
nevzdala a zadávala jsem do vyhledávače různá slova jako "nosiči",
"zásobování horských chat", "popruhy" a podobně. Můžu vám říct, že článků s takovými slovy bylo nepočítaně. Do některých jsem se začetla, jiné mi nic neříkaly, neoslovily mě, ale přece jen mi pomohly, protože se v nich uváděla krosna. Přirozeně, že jsem věděla, co to je a tak jsem i toto slovo zadala do vyhledávače, i když už jsem moc nedoufala, že se propracuji k nějaké knize.
A jak už to tak v životě bývá, většinou se stane to, co už nečekáte. Najednou na mě z monitoru vyskočila zpráva horské služby, že nedávno v Tatrách
křtili třetí vydání knihy "Spod krošne veselo i vážne", ve které autor popisuje práci tatranských nosičů (byl jedním z nich) a píše humorné i vážnější příběhy, které po dobu 20 let při této tvrdé práci zažil a kniha přijde i na vánoční trh. Byla jsem šťastná jako blecha, vždyť nová kniha přece v některém e-shopu musí být. Nebyla. Ona se totiž ještě do knihkupectví nestihla dostat.
V té zprávě byla zmínka i o tom, že autor i spoluautor knihy jsou členy horské služby a dokonce tam byla e-mailová adresa autora.
Váhala jsem jen asi 10 minut a potom jsem se rozhodla s tím, že přece
zeptat se můžu, za to nestřílejí, spoléhajíc se na to, že milovníci hor jsou dobří lidé - a přinejhorším nedostanu žádnou odpověď. A tak jsem napsala e-mail:
"Dobrý den. Promiňte, že se obracím přímo na Vás, ale dočetla jsem se, že
na vánoční trh přichází třetí vydání Vaší knihy (spoluautor P. B.) "Spod krošne veselo i vážne". Prosím Vás o informaci, kde se dá kniha objednat a
kolik stojí, protože se mi nepodařilo najít na internetu žádný obchod, kde by ji měli.
Ráda bych ji darovala manželovi na Vánoce. Předem Vám děkuji za informaci a přeji Vám hodně zdraví."
Po pravdě řečeno, byl to výstřel do tmy a ani jsem nedoufala, že dostanu odpověď. O to více jsem byla překvapená, když jsem na druhý den našla v poště toto:
"Příjemný den, jestli máte o knihu zájem, pošlete mi adresu a já Vám ji pošlu přímo domů. Pokud chcete do knihy něco napsat, napište mi to v mailu. Kniha stojí ... Eur + poštovné /cca ... Eur/. Po obdržení knihy mi peníze můžete poslat na moji adresu /stačí jen tak v obálce/. S pozdravem J.Š. ."
Tentokrát jsem už neváhala ani sekundu a milému a ochotnému pánovi -
autorovi - jsem napsala nejen naši adresu, ale i to, jak jsme chodili po horách na Slovensku, že jsme byli na vysokohorské turistice ve francouzských Alpách (manžel byl i na Mont Blancu), ve švýcarských Alpách, v italských Dolomitech a jak nám po návratu do rodné Trnavy (10 let jsme totiž žili ve Spišskej Novej Vsi a potom 20 let v Lipt. Mikuláši) hory velmi chybí. A že mu budu
neskonale vděčná, když mi tu knihu pošle a dokonce i s věnováním.
Ještě v ten den jsem měla v poště zprávu: "Knihu zítra posílám - ještě poprosím o manželovo jméno - aby to věnování bylo úplné. J. Š. ."
A tak zas putoval můj e-mail i se jménem do Štrby. Když jsem o čtyři dny později našla ve schránce obálku s knížkou (poslal ji jen tak, jako obyčejný dopis), nejraději bych bývala samou radostí metala kotrmelce. Hned jsem utíkala na poštu poslat peníze a z vděčnosti jsem přibalila i pár propagačních materiálů o Trnavě, magnetku a samolepku Trnavy a poslala jsem to doporučeně a první třídou, aby dostal peníze co nejdřív. Vždyť mě ten pán vůbec neznal a přesto byl velmi ochotný a věřil mi. Doma jsem mu hned poslala e-mail, že peníze za knihu jsou už na cestě k němu a ještě jednou jsem za všechno velmi pěkně poděkovala.
Manžel byl právě na chatě a tak jsem se pustila do čtení a vskutku jsem knížku neodložila, dokud nebyla přečtená. Nyní (12. prosince) už zabalená čeká na Štědrý den a já jsem velmi zvědavá na manželovu reakci, až dáreček rozbalí.
Je 24.12.2011, 23.30 a manžel už sladce spí. Já jsem ještě plná dojmů a nechce se mi spát, tak jsem se rozhodla, že tento příběh dopíšu.
Jak jsem předpokládala, pod stromečkem bylo hodně dárků pro celou
rodinu, ale protože jsme s manželem sami, dnes jsme si rozbalili dárky
jen my dva. Manžel začal tím největším (někdy mi připadá jak velké dítě), ve kterém našel krbové nářadí, potom přišly na řadu i ostatní dárky a nakonec i knížka. Když vytáhl útlou knížečku z vánočního papíru, zasvítily mu oči při pohledu na její název.To už jsem věděla, že z ní má radost. A když ji otevřel,
zůstal velmi překvapený. A potom začal "výslech": kde jsi k ní
přišla, jak to, že autor zná moje jméno ... Vyprávěla jsem mu tedy celou historii a i když mi občas "frfle", že trávím u počítače hodně času (zvlášť, když je klikačka), uznal, že ten čas, strávený na počítači, umím strávit opravdu užitečně.
dada274 - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz