Věděli jste, že vaše záda musí při některých činnostech zvládat až 270% zatížení? Stačí maličkosti, například i to, že kyblík s vodou zdviháte tím nesprávným způsobem. Stejně tak při utírání prachu, vysávání nebo umývání oken dostávají vaše záda zabrat více než je nutné. Opakované bolesti zad jsou tak výsledkem toho, jak se k našim zádům chováme.
Základní pravidlo: Rovná záda a jedna noha vpředu
Naše záda dostávají nejvíce zabrat při domácích činnostech, jejichž rozsah a intenzita se stupňují spolu s přicházejícími svátky. Chcete-li zvládnout předvánoční úklid bez bolesti zad, přinášíme vám několik základních rad, jak na to:

● Pokud musíte zvedat těžké předměty, sehněte se do mírného podřepu a váhu zvedněte. Dejte si pozor na to, abyste při zvedání neměli ohnutá záda. Největší ranou pro vaše záda je, když zvedáte a přesouváte těžké předměty rotací, tedy z boku před sebe.
● Při zvedání lehkých předmětů si předkročte jednou nohou vpřed, abyste hmotnost zdvihali více do nohou než zády.
● Velký nákup si ideálně rozdělte do dvou tašek a záda zkuste držet narovnaná.
Co dělat s náhlou bolestí?
Vyzkoušejte suché teplo
Říká se, že při akutních bolestech zad může ulevit i horká sprcha a v ní opatrné protahování či lázeň s rozmarýnovým extraktem, problémy se tím ale mohou naopak spíše zhoršit. Mokré teplo sice přináší krátkodobou úlevu, po ukončení aplikace horké vody ale dochází k opětovnému stažení svalů a blokáda (zánět) se může ještě prohloubit.Lepší variantu představuje tzv. suché teplo, které zaručí pomalé povolování strnulých a stažených svalů, díky čemuž akutní blokáda postupně odezní. „Na bolavou oblast aplikujte nahřátý otrubový polštářek, elektrickou dečku nebo kožený pás - tzv. kočku. Krátkodobě lze užít také nesteroidní antirevmatikum, např. ibuprofen, v kombinaci s vitamíny B ve vysokých dávkách“, říká MUDr. Hynek Lachmann. Dobrou pomocí vám při akutní bolesti bude také složený, v mikrovlnce nebo na topení nahřátý ručník, elektrická dečka či nahřívací lahev.