Předvánoční čas je často úmornou honičkou za dárky, čistým bytem, napečeným cukrovím… a vytoužený klid je ten tam. Máme pro vás několik osvědčených tipů, jak si Vánoce i období před nimi krásně užít i s dětmi, které na tyto zážitky budou vzpomínat stejně silně jako na dárky pod stromečkem.
1. Nebojte se nepořádku při pečení cukroví: Netrapte se počtem druhů ani výslednou kvalitou cukroví, užijte si proces tvoření, stejně jako si ho užívají děti! „Od té doby, co naši kluci mohli v kuchyni pomáhat, nenechám si ujít příležitost s nimi strávit alespoň jeden víkendový den pečením vánočního cukroví. Ano, je to náročné a kuchyň pak vypadá jako po výbuchu. Celý den je však příjemně předvánoční. Děti dělají většinu práce, výsledky proto nejsou nejreprezentativnější, o to větší odměnou je pochvala od tatínka a babiček, když rohlíčky či linecké ochutnají,“ říká trojnásobná matka Kristýna Přibylová.
2. Užijte si vánoční výzdobu co nejdéle: Nepřijde vám škoda, že se tradičně vánoční stromek zdobí až na Štědrý den? Kupte si ho letos co nejdříve a nazdobte třeba hned druhý prosincový víkend. Pokud máte Vánoce spojené s pohodou, pak je rozsvícený stromeček tím, co dodá předvánočnímu času krásný rozměr.
3. Nádobí a jiné zvyky s vánočními motivy: Vánoční období je ideální dobou pro utužování tradic, těch starých, ale klidně i těch, které si sami vytvoříte. „My s dětmi už začátkem prosince vyndáme ze sklepa tradičně krabici, sfoukneme prach a těšíme se na talířky a hrnečky s krásnými vánočními motivy, které používáme jen v toto období,“ říká Štěpánka Štrougalová.
4. Vytvořte si štědrovečerní rituál: Stejně tomu může být se štědrodenními rituály. „Ten náš si přinesl manžel, zvyklý chodit na Štědrý den na procházku na Pražský hrad. Tuto tradici jsme doplnili o návštěvu hřbitova, kam vždy přineseme dárečky těm, kteří již nejsou s námi, a rozšířili jsme ji o setkání s celou širší rodinou u svařeného vína,“ dodává Kristýna Přibylová.
5. Malinký dáreček už u snídaně: Nečekejte až na večer. Co každému členovi rodiny už na Štědrý den ráno pod ubrousek nachystat malou drobnost? Pro radost, i abyste se ujistili, že skutečně nastal opravdu den D…
6. Udělejte si čas na výlet: Pokud jsou děti malé, je pro ně opravdu naprosto nekonečný čas čekání od rána až do večera. Osvědčilo se nám na Štědrý den dělat dlouhý výlet – s většími dětmi se můžete vydat na běžkách zasněženou krajinou, těm menším vzít saně anebo si užít divoké bobování.
7. Ježíšek zvoní brzo: Tradiční čas, kdy Češi zasedají ke štědrovečerní večeři je kolem 17 hodiny a ke stromečku míříme nejčastěji teprve kolem 18. Často se pak ale může stát, že děti jsou už večer notně unavené a dárky si ani pořádně nevychutnají. Abyste měli skutečně na všechno dostatek času, nechte u vás Ježíška zazvonit už kolem čtvrté hodiny odpolední…
8. Vzpomínka na Vánoce po celý rok: Společenská hra nebo puzzle by neměly chybět pod žádným vánočním stromečkem, je to totiž dárek, který přečká všechno. Hrát a skládat navíc můžete celé vánoční svátky spolu…
9. Zapomenutý dárek: Štědrým dnem ale zdaleka nemusí vše končit! Jeden dárek, se u nás vždy „jako“ nenajde. Pod stromečkem je až druhý den. Většinou se jedná o věc, která je pro svoji podstatu časově náročnější a je radost vědět, že si s ní hned můžeme hrát a máme na to celý den. Osvědčené jsou stavebnice, složitější dráha pro vláček či autíčko nebo výtvarné tvoření.
10. Přátele zvěte i s proviantem: Pokud si na další svátky vánoční zvete rodinu či přátele k sobě domů, či jste naopak někam zváni, včas si rozdělte úkoly. Nemá smysl se uštvat. A když někdo udělá polévku, jiný upeče maso, další připraví zelí a knedlíky, děti připraví slavnostní stůl, ušetří se spousta času třeba na sváteční procházku městem za betlémy, vánočním stromkem na náměstí nebo jen tak do přírody.