Za pár dní tu budeme mít Vánoce. Jak se slaví v našich krajích, o tom není třeba se rozepisovat. Víte ale, jak probíhají oslavy v různých zemích světa? Pokud ne a něco málo se chcete dozvědět, snad přivítáte tento článek.
Vánoce - původně křesťanský svátek - se slaví v mnoha světových zemích. V dnešní době se většinou týkají i nekřesťanů a oslavy probíhají různým způsobem, který odráží tradice dané země a často také pohanské zvyky. Například nadělování dárků neprobíhá všude ve stejný den a není za ním ani stejná postava. Například v západní Evropě a Severní Americe na saních dárky vozí 25. prosince Santa Claus, kterému se v Anglii, Austrálii i jinde také říká Father Christmas (tedy Otec Vánoc). V některých zemích nosí dárky různí skřítci. Ve východní Evropě a některých asijských zemích se slaví především pravoslavné Vánoce, kdy začátek oslav připadá až na 6. a 7. ledna.
A jak je to s Vánoci u některých našich sousedů?
V Německu se slaví Vánoce v tom samém období jako u nás a jsou v mnohém podobné. Dárky se rozdávají také stejně, tedy o Štědrém večeru 24. prosince – někde je naděluje Ježíšek (Christkind), ale zejména v severních oblastech je to Vánoční muž (Weihnachtsmann) v dlouhém plášti s kapucí, se zrzavými vlasy a vousy, kterého přináší vítr. Tradičním vánočním stromečkem je v Německu nejčastěji jedlička a k nejoblíbenějším ozdobám patří ty ve tvaru zvířátek, Ježíšků a nebo muchomůrky. K tradičním ozdobám patří také sušené ovoce nebo ozdoby ze slámy. Mezi vánoční pokrmy patří kromě mnoha ryb také husa nebo kachna s červeným zelím, tradiční vánoční štola a další dobroty.
V Rakousku si jako
u nás potrpí na dodržování vánočních tradic; odmítají Santa Clause, dárky naděluje Ježíšek. K večeři se podává tradičně
kapr, ale také různá masa (kachna, vepřové – hlavně vídeňský
schnitzel). Specialitou je chléb s křížalami. Rakušané po
štědrovečerní večeři nacházejí dárky většinou pod živými
stromečky, umělé stromky se tu moc neuchytily.
V Polsku je to také podobné: Vánoce tu začínají 24. prosince s objevením první hvězdy na obloze. Na svátečně vyzdobený stůl nebo i podlahu se dává trocha slámy, která je připomínkou toho, že se Ježíš narodil ve chlévě. Zvykem je prostírat jeden talíř navíc pro případného hosta a štědrovečerní večeře má dvanáct chodů, stejně jako rok měsíců. Stejně jako u nás tu zpívají lidé koledy a o půlnoci navštěvují půlnoční mši. Celé rodiny o Vánocích také navštěvují jesličky v kostele.
V Maďarsku patří Vánoce k nejvýznamnějším svátkům v roce – obzvláště Druhý svátek vánoční 26. 12., kdy se slaví svátek svatého Štěpána, jmenovce zakladatele Maďarska. Na Štědrý den by se měl držet půst, večeře je ale bohatá. Podávají se ryby, oplatky s medem a česnekem, dobré víno. K rodinným tradicím patří krájení jablka, celé jablíčko si nechávají jen svobodné dívky. Oproti zvykům u nás se dárky rozdávají ještě před štědrovečerní večeří. Večeře začíná společnou modlitbou a po večeři se drží hodina klidu a rodinné pohody. Rodiny se těší na půlnoční mši, která je v dnes již spíše společenskou událostí.
Pár zajímavostí z některých dalších států:
V Itálii je 24. prosinec ve znamení návštěv přátel, slavnostním vánočním dnem je až 25. prosinec. Dárky leží vedle jesliček nebo pod stromečkem a s jejich rozbalením se čeká na 25. prosinec buď hned po půlnoci (čili po slavnostní večeři z 24. 12.), nebo na ráno. Nosí je Babbo Natale, italská obdoba Santa Clause. Další dárky se ještě rozdávají 6. ledna (na Tři krále), kdy komínem přilétne čarodějnice Befana: hodným dětem nadělí do připravených ponožek dárky, zlobivým uhlí. Zajímavé je, že v Itálii se nepeče cukroví.
Ve Francii naděluje dárky 24. prosince Pere Noël (Otec Vánoc). Přivazuje je na stromeček stuhami nebo dětem plní vyčištěné boty připravené u krbu nebo jinde v místnosti. Doprovází ho Pere Fouettard (Otec Políček), který zlobivým dětem „naděluje“ plácnutí (políček) přes zadek.
V Americe se vánoční stromeček zdobí už dva až tři týdny před Štědrým večerem. Štědrý den je pracovní, do práce se chodí alespoň dopoledne. K večeři se podávají oblíbená rodinná jídla, třeba i pizza. Půlnoční mše je i tady tradicí. Děti před spaním píší dopis pro Santu Clause a nachystají pro něj sušenky a mléko. Ráno 25. prosince se rozdávají dárky, které přes noc přivezl Santa se svými osmi sobími pomocníky.
Pěkný vánoční zvyk mají ve Španělsku: rodiny se na Štědrý večer scházejí v domě prarodičů (jeden rok u rodičů ženy a druhý u rodičů muže) a všichni společně připravují štědrovečerní večeři. Ta se podává kolem 22. hodiny a hodování pokračuje dlouho do noci za zpěvu koled kolem betlému s jesličkami. Ty jsou do půlnoci prázdné, než do nich nejmladší z rodiny položí Ježíška. Dárky se rozdávají po večeři. Svátečním dnem je tu také 6. leden, kdy děti dostávají další dárečky.
Tolik malá ochutnávka vánočních oslav ze světa. Užijte si předvánoční čas se svými blízkými pokud možno bez stresu a v pohodě a ať jsou ty vaše vánoční svátky co nejkrásnější!
ChytráŽena.cz