Tradice pečení Tříkrálového koláče má kořeny již v antickém Řecku. Vylosovaný otrok se stával na jeden den králem. Pekl se dokonce i na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. Zapékaly se do něho fazole. Královnou Francie na jeden den se stala dáma, na kterou padlo štěstí a fazoli v koláči našla. Rovněž v našich zemích si obliba Tříkrálového pečení získala srdce gurmánů. A pokud je spojeno s hledáním pokladu, zaraduje se i nejedno dětské srdíčko. Velmi často se připravují Tříkrálové koblihy. Jedná se o jakousi poslední sladkou tečku za vánočními svátky.
Poklidné Vánoce i bujaré oslavy Nového roku jsou za námi. Hlasité zpívání, hra na hudební nástroje i tlučení do kovadlin patřilo již ke zvykům našich předků. Co možná nejhlasitější rány či produkce hudby měla zahnat zlé démony a zabránit jim škodit v nadcházejícím roce. Nyní nás čeká další tradiční svátek a to den, kdy si připomínáme Tři krále a jejich poselství.
V Německu se například jí tříkrálový dort s pomerančem a kořením. Ve Švýcarsku se pečou citronové dorty ve tvaru královské koruny. V Anglii jsou tradiční jídla pro tento svátek bohatý ovocný koláč zvaný Twelfth Cake nebo džemový koláč Epiphany tart se šesticípou betlémskou hvězdou. Do dortu se v Anglii zapékají různé předměty a podle toho, co v dortu dotyčný najde, je buď král, blázen nebo darebák. Na Tři krále se jedlo vše pikantní nebo kořeněné, co připomínalo nebo obsahovalo orientální koření.
Tříkrálový koláč
Štěstí v podobě tříkrálového koláče. Kdo v něm najde minci nebo figurku jezulátka, toho letos čeká ŠTĚSTÍ.
Doba přípravy: 55 minut
Počet porcí: 5-6 porcí
Ingredience:
• listové těsto
• 150 g bílého jogurtu
• kostka měkkého tvarohu
• 120 g cukru krupice
• 2 bílky
• štěstíčko v podobě drobné mince, figurky jezulátka či jiného symbolu dle Vaší vlastní představivosti (předměty musí být nejlépe z kovu, který vydrží vysokou teplotu při pečení)
• dle potřeby krupice na zahuštění náplně
Postup: Listové těsto rozválíme a pomocí poklice či formy vykrojíme dva kruhy o stejném průměru. V míse smícháme jogurt, tvaroh, cukr a bílky. Pokud bude směs příliš tekutá, přidáme na zahuštění krupici. Jeden kruh položíme na plech a rozprostřeme na něj náplň tak, aby dva až tři centimetry od okraje zůstaly volné. Přidáme do náplně „štěstíčko" v podobě mince nebo jiného vhodného předmětu. Přikryjeme druhým kruhem a okraje pořádně přimáčkneme. Dáme na 30 minut odpočinout do ledničky. Na závěr koláč z vrchu jemně propícháme vidličkou a potřeme vajíčkem. Pečeme v předehřáté troubě na 200 °C přibližně 20 až 25 minut do zezlátnutí. Podáváme vychlazený. A pak už jen počkáme, na koho bude čekat zapečené novoroční štěstí.
Zdroj, foto: Mlékárna Valašské Meziříčí