Jak to bylo ale s betlémskou hvězdou doopravdy, to se můžeme dnes jen domnívat. Astronomové se přiklání k názoru, že v době kolem přelomu letopočtů žádná kometa na obloze spatřena nebyla. Ani v pečlivě vedených spisech starých hvězdářů nenacházíme poznámky o tom, že by se měla v tomto období na obloze vyskytovat. V záznamech čínských hvězdopravců se setkáváme se zápisy o pozorování velké komety až z roku 467 př. n. l. Jedna menší kometka byla zpozorována roku 11 př. n. l.. ale na přelomu století se žádný záznam nedochoval.
Mohlo se tedy jednat o hvězdu úplně novou, zářící na obloze tam, kde nikdy předtím nebyla. Možná některá z hvězd ohlašovala svůj zánik prudkým vzplanutím. Je nova nebo supernova, stará a umírající hvězda dostatečným vysvětlením náhlého jasu nad Betlémem?

Jupiter a Saturn byl pouze ve shodném směru, od sebe však vzdálen více než půl miliardy kilometrů. A naši předkové v takové konjunkci našli vysvětlení. Jupiter, hvězda královská v souhvězdí Ryb, se nachází v mimořádné blízkosti Saturna, hvězdy židovské. Bylo zřejmé, že jde o nového židovského krále. Navíc, planeta Mars, ve výkladu nepřítel Židů, zapadala a Slunce se nacházelo před jarním bodem a zvěstovalo příchod Spasitele. Výklad, který odpovídá složité situaci v té době. Římané se chystali podrobit si celou oblast Judeje a to se jim také v roce 6 př. n. l . podařilo.
Pokud se vám v hlavě rodí otazník, jestli je možné, aby tento výklad byl pravdivý, věřte, že odborníci i hvězdáři dávno ví o omylu římského opata Dionysiuse Exiguuse. Ten se totiž ve snaze určit v šestém století našeho letopočtu přesný okamžik narození Ježíše Krista dopustil početní chyby. Zmýlil se právě o těch sedm let. Chyba římského opata zůstala, ale vzrušující pocit, že bible přináší opravdový důkaz o událostech v Betlémě v nás zůstává. A betlémská hvězda korunovaná jasným chvostem dál neodmyslitelně patří ke kouzlu Vánoc.
Peprmintka - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz