První neděle adventní:
Advent začíná první nedělí adventní, tedy mezi 23. listopadem a 3. prosincem. Letos první adventní neděle připadá na 1. prosince. V první adventní neděli začínal liturgický rok.
Středa 4. prosince:
Na svátek sv. Barbory podle lidových tradic si tento den řežou dívky, které se chtějí vdávat, větvičky třešně nebo zlatého deště. O větvičky se dívky musejí starat, každý den musí měnit vodu. Pokud větvička do Vánoc rozkvete, přání se jim do roka vyplní.
Čtvrtek 5. prosince:
Svátek slaví sv. Mikuláš. Podle lidové tradice sestupuje navečer z nebe na zem spolu s andělem a čertem. Rozděluje dětem ovoce a pamlsky podle toho, jak byly hodné. Pokud děti zlobily, dostaly uhlí a brambory.
Druhá neděle adventní:
Druhá adventní neděle začíná 8. prosince.
Pátek 13. prosince:
V předvečer svaté Lucie chodívaly „Lucky“ kolem stavení. Postavou velká, bíle oděná „Lucka“ chodila s nožem a dětem hrozila, že jim rozpáře břicho a naplní ho kroupami.
Třetí neděle adventní:
Letos třetí adventní neděle připadá na 15. prosince.
Čtvrtá neděle adventní:
Připadá na 22. prosince.
Štědrý den:
Štědrý den začínal poslední adventní mší (rotáty), při nichž byly požehnány ozdoby z přírodních materiálů. Následovalo zdobení domácnosti z přírodních ozdob. Během dne by se nemělo jíst maso, aby večer bylo spatřeno zlaté prasátko. K Štědrému večeru se pojí spousta tradičních obyčejů, pomocí nichž se naši předkové snažili odhadnout průběh příštího roku.
Mezi tyto adventní obyčeje patří:
Házení střevícem Házení střevícem je zvyk svobodných dívek. Na Štědrý den se postaví děvčata zády ke vchodovým dveřím a hodí za sebe střevíc. Pokud směřuje špička střevíce ven ze dveří, znamená to, že se dívka do roka vdá. Pokud naopak špička střevíce směřuje do místnosti, dívka zůstane ještě rok svobodná.
Rozkrojení jablíčka Jablíčko rozkrojíme napříč. Když je jádřinec uprostřed ve tvaru hvězdy, znamená to štěstí a zdraví po celý příští rok. Bude-li ve tvaru křížku, znamená to příchod smrti. Je-li plný červů, znamená to nemoci a potíže.
Dále mezi zvyky patří kladení peněz a rybích šupin pod talíře na štědrovečerním stole, dodržování půstu do vyjití první hvězdy, lití olova do vody, pouštění lodiček z ořechových skořápek se zapálenou svíčkou po vodě a spousta dalších.
ChytráŽena.cz