Obecně si Češi na ryby příliš nepotrpí. Pravidelně se je snaží zařadit do svého jídelníčku pouze 17 % Čechů a jen pro 2 % je ryba oblíbeným jídlem. Daleko více se pak u nás překvapivě konzumují ryby mořské, sladkovodní ryby tvoří pouze 26 % celkové spotřeby.
Nedostatek ryb ve stravě v Česku je opravdu alarmující. Kupříkladu každý Islanďan zkonzumuje ročně v průměru 90 tun ryb, průměrný Čech jen 9,5 tun. Češi jsou, co se týká spotřeby ryb, až na 31. místě v Evropě. Ještě o jednu příčku níže je pak Slovensko, zatímco jiný vnitrozemský stát - Švýcarsko má průměrnou spotřebu ryb na obyvatele až dvakrát vyšší.
Ryby jsou přitom důležitým přírodním zdrojem omega-3 mastných kyselin, které výrazně snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění. Jsou nezbytné pro zdravý vývoj mozku plodu i novorozence, a proto jsou obzvláště důležité pro těhotné a kojící ženy. Jejich pozitivní vliv na činnost srdce, mozku a zraku prokázaly stovky vědeckých studií. Nejvyšší obsah těchto účinných látek najdeme například v tresčích játrech, která jsou zároveň významným zdrojem vitaminu A a D a velmi přispívají k naší obranyschopnosti. Mezi ryby s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin se řadí losos, tuňák či sardinky a ze sladkovodních ryb je to například již zmiňovaný kapr nebo pstruh. Je však potřeba dávat si pozor na původ těchto ryb. Ryby chované na farmách nemusí být vždy tím nejlepším pro naše zdraví. Ideální je vybírat si ryby, o kterých víme, že pochází ze svého přirozeného prostředí.
Omega-3 mastné kyseliny a všechny potřebné vitaminy je také možné doplňovat konzumací rybího oleje, který v sobě koncentruje všechny zmiňované zdraví prospěšné látky. Například rybí olej značky Möller´s je získáván z jater tresky arktické, volně lovené u norských ostrovů Lofoty.
Zdroj: Möller´s