Utíká to, utíká a v některých rodinách už se děti obávají příchodu čerta s Mikulášem. Jak jistě všichni víme, svátek svatého Mikuláše připadá podle kalendáře na 6. prosince. Protože se ale svátky obvykle slaví v jejich předvečer, tak i čerta s Mikulášem - a pochopitelně většinou také s andělem - se děti dočkají již 5. prosince. A víte, že čert s Mikulášem navštěvují děti již od 13. století?
Návštěvu Mikuláše máme spojenou s rozdáváním drobných dárků, cukrovinek a ovoce. O tuto nadílku se stará právě Mikuláš spolu s andělem. Zlobivé děti místo toho mohou očekávat uhlí nebo brambory od čerta. Čerti se starají o symbolické trestání a strašení zlobivých dětí. Ne vždy ale Mikuláše doprovázel čert s andělem, dříve s ním chodil například obecní policajt.
Mikuláš u nás bývá oblečený v biskupském plášti, na hlavě má biskupskou mitru a v ruce biskupskou berlu. Nesmí chybět bílý plnovous. Čert má za úkol postrašit děti a podle toho vypadá i jeho podoba. Jako symbol zla má většinou řetěz, kterým hrozivě chrastí, a také pytel, ve kterém by si mohl zlobivé děti odnést s sebou do pekla. Anděl je nejmladší z této trojice a jako symbol dobra je celý v bílém a s bělostnými křídly.
Svatý Mikuláš byl reálná postava:
narodil se kolem roku 280 (udávají se i dřívější roky) na území dnešního
Turecka a od velmi mladého věku byl biskupem. Už za svého života byl velmi
oblíbený mezi lidmi pro svou štědrost k potřebným a pomoc chudým, stal se
ochráncem nespravedlivě obviněných, byl patronem rybářů a námořníků. Zemřel
pravděpodobně 6. prosince mezi lety 345 - 352. Někdy se uvádí, že byl umučen -
v této době totiž docházelo k velkému pronásledování a mučení
křesťanů. Oficiálně nebyl nikdy prohlášen za svatého, ale jeho uctívání se
stalo součástí víry různých církví. Dodnes jde o jednoho z nejuctívanějších
svatých v celém křesťanství.
Jedna z nejstarších legend o sv. Mikulášovi se zachovala v několika podobách. Podle jedné z verzí zchudlý šlechtic poslal své tři dcery do veřejného domu, aby si prostitucí vydělaly na věno. Mikuláš je ale zachránil: oknem jim hodil po jednom sáčku se zlaťáky, takže měly věno a mohly se vdát.
V každém případě 5. prosinec patří dětem a součástí mikulášských tradic po celém světě je rozdávání dárků, i když se tyto tradice národnostně i krajově liší. Jen v dobách, ze kterých tento zvyk pochází, byly některé druhy ovoce nebo různé laskominy pro nás méně dostupné a tudíž více oceňované než dnes. Ale v této tradici by mělo jít více než o dárky spíše o zážitky, nemyslíte? (Pamatujete třeba na Mikuláše v tatínkových bačkorách nebo na čerta, co měl boty jako strejda a ještě byl cítit rumem? S přibývající hodinou se často spíš než děti bály maminky...)
Tak ať mají vaše děti ty nejkrásnější zážitky a jednou na Mikuláše vzpomínají tak rády, jako my dnes!
ChytráŽena.cz