Celé přízemí je tedy věnováno betlémům. Ty jsou jak stálou součástí místní muzejní sbírky, tak zapůjčeny od soukromých vlastníků z okolí města. Premiérově je zde k vidění 5,5 metru dlouhý betlém, práce současného řezbáře pana Horny, vystaveny jsou zde ukázky tvorby řezbářů a betlémářů z Orlických hor a jeho podhůří, především z Třebechovic pod Orebem a z Náchodska.
Po delším čase je k vidění muzejní nejstarší trojskříňový betlém na podstavci v barokním pojetí s bohatou vyřezávanou výzdobou cechu ševcovského z roku 1794 a polychromovaný betlém heřmanického řezbáře pana Františka Mühla nazvaný „Betlém národů“, který byl speciálně zhotoven pro Světovou výstavu betlémů v Hradci Králové konanou v roce 2003.
Specifikem letošní výstavy je i prezentace části sbírky manželů Krčkových příznačně nazvané „Kouzelné Vánoce s panenkami a dětskými pokojíčky“, která je též k vidění v přízemí.
Stěny schodiště do prvního patra jsou pak lemovány zhruba stovkou návrhů na pohlednice akademického malíře Jiřího Škopka z Jaroměře. Především se jedná o kouzelné zimní motivy, krajinu a historickou architekturu Podkrkonoší, Českého ráje a Podorlicka, zachycenou nezaměnitelným výtvarným rukopisem autora. V prvním patře pak návštěvníky uvítá hospodyně, která je pozve do své stylizované podkrkonošské světničky s ukázkou malovaného nábytku, včetně mnoha nově renovovaných kusů. Je zde představeno umění zdejších perníkářů a k vidění i velký pohyblivý betlém.
Druhé patro je pak rozděleno do několika výstavních prostorů. Nás asi nejvíce uchvátila výstava modelů hradů a zámků z oblasti Českého ráje. K vidění je zde celý rozsáhlý zámecký areál Sychrova, zámek Hrubý Rohozec, Mnichovo Hradiště, Humprech, z hradů například Kost, Kumburk, Valečov, to vše doplněno o další spoustu menších betlémů. Je zde část věnovaná i výtvarnému umění, jistě zajímavý je i model nedaleké Tichánkovy rozhledny a přilehlé chaty Ing. Hornycha, ten je součástí expozice „Mýtická hora Tábor - poutní a turistický cíl“. Při procházce druhého patra se ocitneme i v dobově zařízeném měšťanském pokoji a v další místnosti se pak seznámíme s historií výroby Lomnických sucharů
.
Schodiště mezi druhým a třetím patrem jsou pak lemována velkým množstvím loveckých trofejí a to zdaleka není vše. Půdní prostor je totiž v současnosti věnován výstavě loveckých trofejí z celého světa, které muzeu věnoval lesník pan Oldřich Horák ze Žďáru u Kumburku. Sbírka obsahuje více jak 1000 exponátů a svým počtem se jedná o největší soukromou sbírku od jednoho lovce v Čechách a možná i v celé střední Evropě.
A to zdaleka ještě není vše, co vám může muzeum v Lomnici nad Popelkou nabídnout. Já si zde udělala radost koupí několika ručně dělaných vánočních ozdob, k mání jsou různé druhy a typy svícnů, betlémy dřevěné i papírové a k návštěvě zvala i zdejší muzejní kavárna. No a výše vstupného - tak to je zde doslova za hubičku, celých 35 Kč na dospělou osobu. Tak co, zlákala jsem vás k výletu? Ať se vám v Lomnici líbí.
Muzeum je otevřeno denně krom pondělí. Všední dny od 8 do 16 hodin, víkend pak od 9 do 16 hodin.
Kahomar - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz