Od počátku 20. století se v Poniklé vyrábějí světově unikátní perličkové vánoční ozdoby. Postříbřené a barvené perličky o velikosti 4 až 8 milimetrů se původně foukaly pro výrobu bižuterie na export do zahraničí. Teprve ze zbytkového materiálu se jako vedlejší produkt vyráběly vánoční ozdoby. Tomuto řemeslu se dokonce v prosinci 2020 dostalo zápisu na seznam nehmotného dědictví UNESCO.
A právě do této výrobny se můžete dojet podívat, jen je potřeba si před samotnou návštěvou zarezervovat (přes internet) termín. Exkurze se provádí po celém „závodě“ s průvodcem, proto je množství návštěvníků vzhledem k menším prostorám dílny omezené. K řemeslu patří foukání skleněných perlí, jejich následné stříbření, barvení, malování a řezání. Na tyto postupy pak navazuje splétání vánočních ozdob. Tuto činnost si pak můžete vlastnoručně vyzkoušet v místní kreativní dílně, což je zejména pro děti velmi lákavé.
Nutno podotknout, že způsob foukání perliček a výroby ozdob se od svého počátku příliš nezměnil. Dokonce se částečně dělá ještě i v okolních staveních jako tzv. „domácí práce“. Během exkurze pak zjistíte, že každá jednotlivá perlička projde minimálně šesti rukama, než se dostane na ozdobu a její hodnota tak v očích návštěvníků dostává úplně jiný rozměr.
My jsme zde byli před časem se starší vnučkou a musím říct, že nadšení jsme byli všichni tři. Zde jsou opravdu k vidění „zlaté české ručičky“ a je velká škoda, že toto řemeslo pomalu ale jistě zaniká. No a pokud vás perličky a ozdoby z nich „chytnou“, můžete si pak vybrat v přilehlém krámku. Jen hrozí, že nebudete vědět, jaké vybrat. Běžně je tu najednou k mání na šest stovek různých ozdob.
Po prohlídce perličkárny se nezapomeňte projít ještě po samotné obci. V jejím středu se nachází barokní kostel sv. Jakuba Většího, který byl vysvěcen v roce 1682. Jedná se o jeden z nejstarších kostelů v okolí. Za zmínku stojí i velmi hodnotná socha sv. Jana Nepomuckého, která se nachází proti kostelu a také rázovité horské chalupy. Ty se zachovaly na několika místech s roubenou částí a kamenitým chlévem. Nejzajímavější je tzv. Krejčíkův statek. Tato jedna z největších hospodářských usedlostí z roku 1833 má patrovou komoru s bohatě vyřezávanou lomenicí a pavláčkou.
Ať se vám výlet vydaří a zahřeje na duši. Krásný advent všem.
Kahomar - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz