Školní rok 2020/2021Školní rok 2020/2021 Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženyHrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženy
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 09.05. 2021
Dnes má svátek Ctibor
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

16 nejpodivnějších vánočních zvyků, tradic a pověr ve světě

31. 12. 2017 | Zvyky a tradice
Vánoce, nejkrásnější svátky roku, prožívá každý jinak. Platí to zejména pro příslušníky různých národů. Ve světě lze často narazit na tradice, které byste u nás jen těžko vysvětlovali. Vydejte se s námi do světa a zjistěte, proč v Dánsku rozbíjejí talíře, v Litvě tahají těžké klády, čím si zdobí stromeček Norové nebo Ukrajinci a na čem si během štědrovečerní večeře pochutnávají v Argentině. Budete se divit!

1. Island
Na Islandu nosí vánoční dárky skřítci, kterých je podle legendy rovných třináct a s dárky přicházejí postupně každý den mezi 12. až 24. prosincem. Ale pozor! Obdarují pouze hodné děti, které si navíc nachystaly za okno botu. Důležité také je, aby každý Islanďan dostal něco nového na sebe, jinak ho podle pověsti může sežrat vánoční kočka. Dlužno dodat, že se mezi Islanďany traduje i mírnější varianta této legendy, která straší pouze snědením štědrovečerní večeře.

2. Bulharsko

Bulhaři si nepotrpí na opulentní hostiny s mnoha chody. Obyčejně se při večeři spokojí s vepřovým a luštěninami. Na tom by nebylo nic zvláštního, některé tradičně založené rodiny však stolují na ubruse položeném na zemi a podloženém slámou, což je vzpomínka na chlév, kde se narodil Ježíšek. Štědrovečerní večeře v Bulharsku nebývají přílši bohaté na počet chodů. Většinou si vystačí s vepřovým masem s luštěninami.

16 nejpodivnějších vánočních zvyků, tradic a pověr ve světě3. Austrálie
V Austrálii se vánoční výzdoba nese z velké části ve znamení pohlednic. Lidé si totiž vánoční přání od svých přátel a známých vyvěšují do oken svých bytů a domů. Kdo jich má nejvíce, je pomyslným vítězem v sousedství.
Přemýšlíte, kdo nosí australským dětem dárky? Vánoční klokan? Kdepak. Austrálie je členem britského Commonwealthu, takže dárky zde přináší většině rodin Father Christmas (Otec Vánoc), nicméně mnoho dětí zde také čeká na příchod Santy Clause.

4. Anglie
Jak jsme si právě řekli, dárky Angličanům nosí Father Christmas. Typickým vánočním pokrmem je pečený krocan s ořechovou nádivkou a v žádném případě nesmí jako tečka štědrovečerního hodování chybět tradiční pudink. Tento tradiční pudink se připravuje již v době adventu a míchat ho chodí každý člen rodiny. Přitom vyslovuje svá přání. Starší verze této tradice ještě obnáší vkládání mince do pudinku, což přinese zdraví tomu, kdo ji najde.
 
5. Ukrajina

Na Ukrajině je častou dekorací na stromcích umělý pavouk a pavučina. Ukrajinské rodiny totiž věří, že pokud najdete ráno na Vánoce pavučinu, přinese vám štěstí.

6. Norsko

Podle staré norské legendy vycházejí na Štědrý večer zlé čarodějnice a hledají košťata, na kterých by se proletěly. Asi nikdo by nechtěl mít během Štědrého dne u sebe doma na návštěvě čarodějnici, takže Norové všechna košťata v domě pečlivě schovávají. Zatímco košťata Norové schovávají, svou vlajku milují, a proto bývá hlavním prvkem na vánočních řetězech, ale i na sloupech před domem, právě norská vlajka.

7. Litva
V Litvě je typickou vánoční tradicí vlečení dřevěné klády jako symbolu problémů a neštěstí. Lidé zpívají lidové písně za doprovodu různých hudebních nástrojů. Rodiny, sousedé a přátelé se sejdou, popřejí si navzájem vše dobré a společně polena spálí, aby zahnali neštěstí a problémy na příští rok.

8. Venezuela
Ve Venezuele, přesněji v hlavním městě Caracasu, chodí všichni věřící časně ráno do kostela, a to od 16. prosince až do Štědrého dne. Na tom by v jádru v silně nábožensky založené Venezuele nebylo nic zvláštního, zajímavostí však je, jak se Venezuelané do kostelů dopravují. Jezdí do nich totiž na bruslích! Do osmi hodin jsou dokonce uzavřené některé cesty, aby byla jízda pro věřící bruslaře bezpečnější.

9. Spojené státy americké
Vánoce se v USA slaví 25. prosince. Na slavnostním menu se tradičně objevuje krocan, většinou s brusinkovou omáčkou. Tradiční vánoční pokrmy se však liší stát od státu. Například v jižních státech se často pojídá "whiskey dort", ve Virginii slané ústřicovo-šunkové koláče a v Baltimoru se jako příloha ke krocanovi objevuje kyselé zelí. Američané se zpravidla velmi vyžívají ve vánočních dekoracích a trochu mezi sebou soutěží, kdo bude mít nejvyzdobenější dům. Často jej v adventním čase zdobí světýlky, vánočními motivy nebo figurínami Santa Clause. Osobně se mi líbí zvyk mnoha amerických rodin nechávat na Štědrý den za dveřmi nebo za oknem sklenici mléka nebo sladkosti jako občerstvení pro Santa Clause.

10. Itálie

V Itálii končí vánoční čas 6. ledna na svátek Tří králů, kdy také přichází komínem čarodějnice Befana a hodným dětem naděluje dárky do připravených ponožek. Dárky však některým dětem nosí také takzvaný Babbo Natale – v překladu dědeček Vánoce.

11. Dánsko
V Dánsku se za dveřmi přátel rozbíjí porcelán. Zní to trochu zvláštně a možná i nebezpečně pro zvířata i lidi, nicméně Dánové o silvestrovské noci chodí po domech svých přátel a za dveřmi jim rozbíjejí porcelán. Čím větší hromadu střepů pak před domem najdou, tím větší mají radost, jelikož to pro ně znamená více štěstí v dalším roce.

12. Rusko

Pro Rusy je Štědrý den obyčejným pracovním dnem. Pravoslavné Vánoce totiž připadají až na 6. a 7. ledna. Dárečky v Rusku dostávají děti až 7. ledna. Přiváží jim je Děda Mráz, který přijíždí na saních až z Čukotky, má na sobě bílý kožich a beranici a doprovází ho krásná Sněhurka. Dárky si pak rodiny rozbalují u stromečku, kterému se říká jolka.

13. Filipíny

Na Filipínách byste tradiční menu na jídelním stole Filipínců o vánočních svátcích hledali marně. Každý vybírá podle toho, co mu chutná, a především co mu peněženka dovolí. Jeden společný prvek však přece jen k vánoční tradici patří: hrnek sladké lepivé rýže, která symbolizuje rodinnou soudržnost.

14. Havaj

Na Havaji panuje zvyk pořídit si na Vánoce domů akvárium s ostencem běloskvrnným. Vánoce tady navíc začínají s příjezdem tzv. Vánoční lodi, což je loď přivážející obrovský náklad tradičních vánočních pokrmů. Santa Claus sem přijíždí rovněž po vodě ve svém člunu.
 
15. Argentina

Štědrovečerní večeře v Argentině je nejčastěji servírovaná v zahradách, protože na jižní polokouli právě vrcholí léto. Mezi tradiční jídla patří pečené selátko nebo pro nás exotická pečínka z páva. Pavím peřím bývá často dekorován i vánoční stůl.

Během Vánoc můžete v Argentině najít přede dveřmi domů misky s vodou a stébla sena. Nejsou určeny pro Ježíška ani Santa Clause, nýbrž pro koně Magiho, který zde naděluje dárky. Voda a seno jsou pro něj jistotou, že na svém putování nebude mít hlad a žízeň. Dárky pak kůň Magi naděluje do bot, které děti připraví pod stromeček nebo vedle postele.

16. Ve Španělsku
Ve Španělsku patří k nejdůležitějším vánočním rituálům losování šťastných čísel Vánoční loterie, která je nejstarší a největší loterií na světě. Dne 22. prosince jsou rozdělovány miliardy mezi velké množství výherců. Pro Španěly je to opravdový svátek a loterie se zúčastní opravdu každý.
 

Víte, kdo ve světě nosí dárky?

Podobně jako národy odlišují zvyky během adventu a Štědrého dne nebo tradiční pokrmy, tak se liší i v legendách o postavách, které lidi obdarovávají dárky.

Země    Kdo přináší dárky?

Anglie    Father Christmas (otec Vánoc)
Argentina    kůň Magi
Austrálie    Father Christmas (otec Vánoc) / Santa Claus
Brazílie    Papai Noel
Bulharsko    děda Koleda
Dánsko    Julemand (Jezulátko)
Estonsko    vánoční děda Jöuluvan
Filipíny    Tři králové
Finsko    Joulupukki
Havaj    Santa Claus (vánoční loď)
Island    13 skřítků
Itálie    Babbo Natale / čarodějnice Befana
Japonsko    bůžek Hoteišó
Litva    Kaledu Senis (Děda Mráz)
Německo    dědeček Weinachstmanna / Christlkind (Jezulátko)
Norsko    koza krále Olafa / skřítek Nise
Polsko    svatý Mikuláš
Polynésie    veliký krab
Rusko    Děda Mráz
Sýrie    velbloud od Třech králů
Španělsko    Papa Noel, Tři králové, Santa Claus
Ukrajina    Děda Mráz
USA    Santa Claus
Venezuela    Santa Claus, Ježíšek (Jezulátko)Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
poucne
Obrázek uživatelky
profil
Zajímavé..
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles