Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 23.04. 2024
Dnes má svátek Vojtěch
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Také jste dostali Betlémskou hvězdu?

15. 12. 2008 | Zahrádka

Orchideje rodu angraeceum – lidově Betlémská hvězda- se do našich bytů dostávají stále častěji. Většinou ve formě elegantního exotického dárku, kterým žádná žena nepohrdne. Ovšem pokud se o tento dárek nezačnete ihned správně starat, zbudou vám zanedlouho jen oči pro pláč.

Angraeceum patří mezi obtížněji pěstovatelné rostliny, a od toho se odvíjí i jeho cela. Ovšem rozzáření příbuzní se tímto často zastrašit nenechají a vám nastává problém: Co s ní?


Především musíte mít na paměti, že tato exotická kráska pochází z tropických pralesů Madagaskaru, suchý byt jí proto moc radosti neudělá. Důležitá je pravidelná, ale střídmá zálivka. Nejlépe jednou týdně, ale musíme dávat pozor, aby substrát nikdy úplně nevyschl. Pod květináč tedy nasypeme vrstvu kamínků nebo lépe keramzitu, aby si rostlina mohla brát jen tolik vody, kolik právě potřebuje. Od podzimu na jara dáváme přednost sušším podmínkám, v létě naopak vodou nešetříme.

Také jste dostali Betlémskou hvězdu?

Vzdušnou vlhkost také každodenně zvyšujeme rosením (v období klidu vynecháme) – nejlépe po ránu.  Znám pěstitele, kteří si z něj udělali ranní rituál – než se uvaří voda na čaj, mají rosení odbyto. Ale pozor, rosíme, jen obnažené kořeny, v žádném případě listy ani květy, jinak začnou žloutnout a opadávat!

Teplotní rozmezí mají angraecea velmi široké, mezi 20-28°C. Ovšem pro nasazení květů je nutné teplotu na podzim snížit na 15°C a úměrně tomu ubrat i zálivku.  

Betlémskou hvězdu přesazujeme zřídka a pouze tehdy, až začnou kořeny extrémně vylézat z květináče. Rostlinu opatrně vyndáme, abychom nepoškodili kořeny a přesadíme do květináče jen o jeden nebo dva cm většího – volíme nejlépe plastový, ze kterého bude možné rostlinu v případě nutnosti i vystříhat a předejít tak poškození kořenů. Jako zeminu použijeme korový substrát s kousky molitanu.

V našich obchodech se nejčastěji setkáme se dvěma druhy angraeceí – A. sesquipedale a A. germinianum.

A. sesquipedale je robustnější a nehodí se do malých bytů. Poznáme ho podle úzkých, řemenitých listů a velkých, samostatně rostoucích hvězdicovitých květů bílé barvy. Právě podle květů toho druhu, které svým tvarem připomínají hvězdu, jemně voní a kvetou nejčastěji o Vánocích, dostala celá skupina lidové označení Betlémská hvězda.

A. germinianum je menší, s drobnějšími mušlovitými květy s ostruhou. Rostou samostatně, častěji však v hroznech. Objevují se na podzim nebo časně zjara. Tento druh je pro svou velikost vhodný i k náročnějšímu, zato však dekorativnějšímu epifytickému pěstování na kůře.

Čtěte také: Jak se starat o Vánoční hvězdu?

Notburga
ChytráŽena.cz



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
tak o téhle jsem nikdy neslyšela, člověk se celý život učí a nachází hrubé nedostatky ve svých znalostech Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Smajlík jsem špatná zahradnice,tak mám raději všechny kytky umělé
Obrázek uživatelky
profil
nevedela som že sa takto volá
Obrázek uživatelky
profil
Smajlíkje to opravdu nádherná orchidej,ale ikdyž mám pár druhů,na tuhle bych si netroufla-nerada bych ji zahubilaSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles