Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Výherní anketa
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 21.10. 2018
Dnes má svátek Brigita
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Vánoční bilance

12. 12. 2010 | Vaše příběhy

Snad každá rodina dodržuje vlastní vánoční tradice. Ráda bych provedla jakousi bilanci, jako prababka mám na ni oprávněný nárok. Stromeček býval vždy živý a voňavý, tatínek se snažil sehnat jedličku. V bytě ve studeném / jediném / rohovém pokoji bez ústředního topení dlouho vydržela. Tatínek jedličku zdobil červenými panenskými jablíčky, které zavěšoval na dlouhé nitě, taky vystříhával z hedvábného papíru krásné košíčky, do kterých se vkládaly fondánové bonbony.

Já jsem balila maminkou vyráběnou čokoládu do barevného staniolu / kolekce tehdy nebyly /.  Domácí čokoláda měla nezaměnitelnou chuť. Tvarovala se v maličkých formičkách a vylepšovala se kondenzovaným mlékem nebo oříšky.

I po odstrojení stromeček posloužil. Tatínek mu seřízl vršek, pečlivě odstranil kůru a vyrobil " švrdlák " , což byla kuchyňská kvedlačka s pěti "prstíky"  , vydržela mamince dlouho. Ještě donedávna jsem jednu památeční měla.
Jinak jsme s bratrem vyráběli barevné papírové řetězy z proužků slepených do kroužků. Naše rodina vlastnila spoustu vánočních skleněných ozdob.

Podobné dnes inzeráty shánějí sběratelé. Ty foukané z období první republiky měly tvar pejsků, ptáčků, kočiček, domečků, košíčků, perličkové, pak motýlků, vážek, letadýlek, hvězdiček a slziček. Velká povodeň v roce 1997 se nemilosrdně převalila i přes sklepy našeho paneláku, když jsme již dávno nebydleli s rodiči. Všechny opravdu vzácné ozdoby skončily pod vrstvou bahna a v rozmáčených papírových krabicích se změnily na drobné střepy.
Ještě pár slov k štědrovečernímu menu. Nebojte se, zmíním se pouze o rybě. O Vánocích jsme vždy mívali kapra.

Všeuměl tatínek taky rybařil, takže zakoupený kapr pro potěchu nás, dětí, strávil poslední hodinky svého života v koupelně ve vaně, pak byl odborně zabit, stažen z kůže a naporcován. Co se týká štědrovečerní polévky, tak mně tradice po smrti maminky velí, abych uvařila pro obě "děti " / 47 + 36 let / , pro nás i vnučku kotel pravé rybí polévky. I když brblám, že je pracná, k Vánocům patří. Manžel zase nakrájí nůši rohlíků na osmažení , jinak by polévka nechutnala. Dokud udržím vařečku, budu vařit polévku i nadále.

Všem chytroženám přeji šťastné a veselé Vánoce s vařečkou či bez !


Prababka - čtenářka 

ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
Čtěte takéKomentáře
Obrázek uživatelky
profil
také já vzpomínám často na Vánoce, když jsem byla malá. Hodně podobné to bylo i u nás, jen rybí polévku jsme nikdy nedělali a já ji také nedělám.
Vánoce bývaly kouzelnější. U nás chodil pastýř a troubil na trumpetu. Hned potom jsme zasedli ke stolu a já netrpělivě čekala na dárky. Dárky bývaly skromné. Dnes člověk neví, co nadělit, protože vnoučátka všechno mají.
Přeji hezké svátky!

+
Obrázek uživatelky
profil
Krásný příběh - štastné a veselé
Obrázek uživatelky
profil
naprosto jsi mě vrátila i do mých vzpomínek...přesně tak , i my jsme s maminkou balily čokoládu a kupovaný nugát do barevných staniolů, vyráběly se sestrou řetěz z barevných lepících papírů nebo z krepáku, pamatuju andělské vlasy nevím jestli se ještě dnes dostanou, tako jako ze skelné vaty,a tak jak u nás doma se po večeři zvonilo zvonečkem , tak jsme to i já dělával anašim dětem a děláme si to s manžele dodnes i když jsme už sami dva doma.....
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles

Zlaťáky