Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Výherní anketa
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 21.10. 2018
Dnes má svátek Brigita
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Mikuláš a mikulášské kostýmy

30. 11. 2010 | Zvyky a tradice

O Mikulášovi slyšely už snad všechny děti a každému se hned vybaví postava v dlouhém plášti s bílou bradou, která rozdává dárečky, proto je Mikuláš jedním z nejoblíbenějších světců jak dětí, tak i dospělých.

Kostým pro Mikuláše se skládá z košile, ornátu, vousů, paruky a odznaků biskupské hodnosti - berly a mitry, protože v historii byl Mikuláš v Myře v Turecku katolickým biskupem.

 

Základní barvy pro Mikuláše jsou většinou bílá a červená, plus nějaké zlaté nebo stříbrné zdobení. Každý ovšem může mít barvy zažité jinak. S kostýmem anděla a čerta je to jednodušší, na anděla můžete vzít šaty pro princeznu a doplnit je blond parukou a křídly. Na kostým pro čerta můžete použít třeba kostým jako na medvěda a doplnit ho vestou a kuklou s rohy. 

Pro anděla si tedy pořiďte jakékoliv princeznovské šaty, křídla, čelenku a nějakou paruku, a pro čerta zas kostým medvěda nebo nějakou kombinézu, paruku nebo kuklu a můžete použít i pláštěnku.

 

Provozovatelé půjčoven se nechávají při výrobě kostýmů inspirovat například filmovými pohádkami. Například v pohádce Hrátky s čertem je kostým čerta v mysliveckém nebo ve filmu Císařův pekař je zase princ v černém, a vypadá jak čert. Velká většina Mikulášů však chodí po koledě v kostýmech vlastní výroby a každý má jiné představy o tom, jak má Mikuláš vypadat.

 

Základní Mikulášský kostým by měl obsahovat -

Mitru neboli biskupskou čepici, kabát, oblek, štólu, nějaké

paruky, boty, vousy, rukavice a biskupské berly.

Biskupská čepice neboli mitra je tradiční pokrývka hlavy svatých, a honosný červený plášť se zlatým sámkem a červenozlatou štólou zase dávají mikulášskému kostýmu ten správný vzhled, jak se patří pro svatého muže.

 

A teď trošku z historie Mikuláše - jedna legenda říká, že Mikuláš i po své smrti každý rok o Vánocích procházel svým městem a v přestrojení obcházel obydlí chudých a dával jim přede dveře pozlacená jablka a ořechy. Nejstarší záznamy o mikulášské nadílce jsou už ze 14. století. Svatý Mikuláš už za svého života byl velmi oblíbený mezi lidem, proslul velkou štědrostí k potřebným a jako obránce víry před pohanstvím a zachránce nespravedlivě obviněných. Mikuláš je jedním z nejuctívanějších svatých v celém křesťanství a ve východních církvích je druhým nejuctívanějším svatým vůbec, hned po Panně Marii.

 

Markéta - čtenářka

ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
U nás chodí vždy Mikuláš a velmi se divím, že redakce k takovému článku dala obrázek Santy. Už se konečně začněme chovat, jako hrdý národ a ne přitroublí poskakovači USA.
Obrázek uživatelky
profil
Článek se mi moc líbí Smajlík.
Škoda, že k němu nedala redakce vhodnější obrázek...
Obrázek uživatelky
profil
Mikuláš není Santa nepleťte si pojem s průjmem.
Obrázek uživatelky
profil
je tam vyjmenováno, co má mít Mikuláš a obrázek je z jiného světa, to nemáte v archivu žádného Mikuláše vyfoceného?Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Souhlasím s předchozím příspěvkem,proč tam proboha cpete obrázek Santy??!!
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles

Zlaťáky