Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Výherní anketa
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 21.10. 2018
Dnes má svátek Brigita
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Jak se slaví Vánoce ve světě - Norsko, Austrálie a Kanada

21. 12. 2010 | Zvyky a tradice

Vánoce se slaví po celém světě, ale zdaleka ne ve všech zemích. Týkají se samozřejmě pouze křesťanské civilizace – muslimové, hinduisté ani buddhisté je neslaví. V tradičně křesťanských státech je však slaví jak věřící, tak ateisté (tedy nevěřící). Nicméně i oslavy v jednotlivých koutech světa se od sebe značně liší. Pojďme se společně podívat, jak tráví svátky Norové, Australané a Kanaďané...

 

Norsko – severská klasika

Díky přírodním podmínkám se norské Vánoce v mnohém podobají českým.

U slavnostního stolu se sejde celá rodina k večeři, kromě jídla se však také tančí a zpívají se koledy. Tradiční jídla se poněkud liší podle oblasti – na jihu je to zejména vepřové nebo skopové žebírko, na severu pak treska. Nezbytností ve všech regionech se stala rýžová kaše s ovocem a šlehačkou. V ní se ukrývá jediná mandle. Její nálezce získá obvykle drobnou odměnu.

Norové zdobí nejčastěji borovice (a to vně i uvnitř domu), dekorují je bílými světýlky, papírovými košíčky, které se plní sladkostmi a oříšky a často také norskými vlaječkami. Norským dětem nosí dárečky skřítek Julenissen, kterého by obyvatelé domu měli pohostit rýžovým nákypem – podobně jako se našemu Ježíškovi nechává za oknem sklenice mléka...

 

Austrálie – Vánoce uprostřed léta

Protože Austrálie leží na jižní polokouli, připadají oslavy Vánoc na nejteplejší část roku. Místo sněhových kalamit a holomrazů zde počasí hrozí bouřkami, krupobitím, záplavami, cyklonami a požáry. Austrálie je díky své poloze v rámci časových pásem jedním z prvních států, které oslavují Štědrý den.

Australané pohlížejí na Vánoce z hluboce věřícího pohledu, pro mnohé začínají o půlnoci bohoslužbou. Dárky dětem podle legendy nosí Otec Vánoc, nicméně některým už také Santa Claus, ukládá je do punčoch na krbu, či do povlaků na polštář zavěšeném v rohu postele.

Dům je ozdoben slaměnými ozdobami, větvičkami, jmelím a samozřejmě vánočním stromečkem – často umělým, případně zasazeným v květináči. Děti mají prázdniny a tak se většinou druhý den ráno slaví na pláži. Menu může být různé - na slavnostní tabuli můžete najít mořské plody, drůbež, ale také těstoviny, ovocný či zeleninový salát, zmrzlinu, švestkový pudink, koláče...

 

Kanada – klasika podle Coca-Coly

Kanadské Vánoce se velmi podobají oslavám v USA, které všichni důvěrně známe z televize. Nesmí chybět stromeček (ať už živý nebo umělý), krocan k slavnostnímu obědu ani slaný puding. Dárečky nosí dětem Santa Claus – u nás známý jako Mikuláš. Dříve vypadal jinak, až ve 20. století jej firma Coca-Cola oblékla do červeného hábitu s kožešinovými lemy a černým páskem, přidala mu pár kilo, dobrácký buclatý obličej i záplavu sněhobílých vousů. V noci na 25. prosince vyjíždí na saních tažených sobím spřežením. Sobů bylo dříve osm, příběhy Walta Disneyho k nim přidaly devátého – Rudolfa. Dárečky děti nacházejí buď pod stromečkem, u postele nebo krbu.

Na ostrově Newfoundland a v Novém Skotsku se dodnes dodržuje stará vánoční tradice – maškaráda, při níž se lidé přestrojí do starých kostýmů a vydají se na návštěvu k sousedům a kamarádům. Maškary pak, podobně jako čeští koledníci, obchází stavení, hrají a tancují a lidé jim servírují cukroví, víno z lesního ovoce nebo grog. Před odchodem svléknou mummers masky a představí se, pokud ovšem zůstali do té doby nepoznáni.

 

Lidé po celém světě slaví Vánoce, jednotlivé zvyky se však hodně liší. Ať už budete letošní Vánoce trávit kdekoliv, užijte si je! Vždyť nejdůležitější je být tam, kde je vám dobře a s lidmi, které máte rádi.

 

Agrant - čtenářka

ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Každý Vánoce zkrátka prožívá jinak. Věřím, že byste ani v Česku nenašli dvě domácnosti, které tráví Vánoce úplně stejně. My to třeba až tak neprožíváme, cukroví peču jen pár druhů, výzdobu řešíme jednoduchými bílými světelnými řetězy, které snadno pověsíme na venkovní túje (letos máme odtud - https://www.t-zbozi.cz/vanocni-osvetleni ) a jinak už jen klasická večeře a stromek Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
líbíSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
hezkéSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles