Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Výherní anketa
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 21.10. 2018
Dnes má svátek Brigita
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Čekání na vánoční náladu

23. 12. 2010 | Vaše příběhy

     Čas adventu se nachýlil, Štědrý den a vánoční svátky už stojí za dveřmi. Naše obydlí zútulněla zlatým světlem svíček adventních věnců, provoněla vánočním cukrovím a ohřála se teplem jeho pečení.

Ulice a náměstí ožily vánočními trhy, někde více, někde méně se rozzářily svátečním osvětlením. I sníh nám napadal a zdá se, že Vánoce budou letos opravdu bílé. Už za pár dní si v kádích začnou vyprávět kapři o svých trablech se štědrovečerní večeří, až jejich rozpravu nemilosrdně přeruší promrzlí prodavači svými podběráky, aby uspokojili nároky nás – zákazníků. K tomu zní vánoční koledy a písničky a reklamy odevšad a na cokoliv.

     Zkrátka vrátil se zpátky vánoční čas.

     A já čekám, až ke mně přijde ta pravá vánoční nálada. Přivolávám si ji vzpomínkami na Vánoce našeho dětství, na Vánoce dětství mých synů.  Nemyslím  na to, že už se nikdy nevrátí, zůstaly  fotografie a vzpomínky.  A právě v tomto čase se vrací nejvíce. Vánoční náladu si přivolávám vzpomínáním a cítím, jak opatrnými krůčky přichází. Vrací se očekávání tajemství a překvapení, pamatuji si na „dopisy Ježíškovi“, pamatuji si, jak jsem netrpělivě čekávala, až naši nebudou doma, abych mohla prohledat maminčinu skříň, jestli tam už nějaké dárky Ježíšek neschoval. A zklamání, když skříň byla zamčená a klíč někde schovaný. I když to znamenalo, že dárky tam jsou. Pamatuji si, jak jsme se sestrami navazovaly figurky z kolekcí, polomáčené želé a pěnové cukroví, aby se dalo zavěsit na stromeček, zatímco maminka pekla cukroví.  A protože jsme byly tři, byly tři i kolekce, a tak musel být stromek pořádně vysoký. Vždy to byl smrček. Zdobily jsme ho o Štědrý den dopoledne. Jedenkrát se tatínkovi povedlo ho porazit a já brečela, že máme zkažené Vánoce. Pamatuji si, jak rok co rok maminka vzdychala bez ohledu na uzamčenou skříň, že Vánoce jsou na krku a ona pro nás nic nemá.  A s jakým nadšením jsem vymýšlela dárečky pro rodiče a sestry. A nejvíc si pamatuji štědrovečerní stmívání, naši dětskou nedočkavost a maminčinu nervozitu z ní. Až po letech jsem ji dokázala pochopit. A pak se konečně stromeček rozzářil svíčkami, voskovými, ne elektrickými a také prskavkami, zazvonil zvoneček, dárky se rozdaly a rozbalily, vždy mezi nimi bylo něco praktického a potřebného, ale také něco pro radost, a sestra pronesla: „Tak, a teď už se nemám na co těšit,“ a maminka odpověděla: „Teď se těš z dárků.“ A další a další  útržky vzpomínek...

     A pak jsem dospěla, měla děti a stejné starosti jako maminka, stejné zvyky i řeči, i zamčené skříně… A děti určitě prožívaly vánoční čas podobně jako my, protože to, co dávala maminka nám, a nemyslím tím teď jenom dárky, to samé jsme předávali našim dětem.

     Dnes už skříně nezamykám, jsme přeci už všichni dospělí a nikdo skříně už neprohledává. Ale těším se, až se všichni o Štědrém večeru sejdeme, až se tajuplně setmí, usmažím kapra, a až ho sníme, rozsvítí se elektrické svíčky na umělém stromečku, rozdají a rozbalí se dárky, všichni budeme šťastní a spokojení a já si v duchu řeknu: „Tak, a teď se těším z toho, že mám kolem sebe celou rodinu," -  a možná, až zítra odejdou trávit si svoje Vánoce, budu mít chviličku klidu a pustím si televizi, a doufám, že budu mít štěstí na černobílou Pyšnou princeznu, protože ta také patří ke vzpomínkám. A protože synové nemají rádi mou nostalgii a černobílé pohádky,  budu se koukat sama, možná manžel to přetrpí, a budu mít před sebou mísu toho báječného voňavého cukroví, a i když s umělým stromečkem, stejně se vrátím do dětství...

     A protože vánoční nálada se svým tajemnem ke mně konečně přišla, přeji nám všem klidné a bezstarostné  Vánoce, plné lásky a míru.

 

Alenice51 - čtenářka

ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
Čtěte takéKomentáře
Obrázek uživatelky
profil
Moc pěkné nostalgické vzpomínání...
Uplně mě to na chvíli vhodilo zpět do dětství, děkujiSmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
Pěkné vzpomínky z dětství. Krásné Vánoční svátky.
Obrázek uživatelky
profil
Pěkně jsi to Alen apsala, já si zavzpomínala přitom i na své dřívější vánoce s rodiči, byly skromné, ale pěkné, doma to vždy pěkně vonělo purpurou a cukrovímSmajlík

Krásné vánoce i Tobě s rodinou a všem Chytrým ženám s rodinamiSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
Děkuji za krásný článek.
Právě jsem se i já vrátila do dětství a zavzpomínala. Smajlík

Krásné vánoce.Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Díky za vánoční rozjímání. Přeji tobě i tvým blízkým pohádkový vánoční čas plný pohody.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles